A város hivatalosnak tekinthető, Törökszentmiklós Város elnevezésű Facebook-oldalán jelent meg 2018. december 14-én az Értesítés szeizmikus mérési munkálatokról című közzététel.
Ebben tájékoztatták a lakosságot, földtulajdonosokat és földbérlőket, hogy Törökszentmiklós város belterületén és tágabb környezetében az O&GD Central Kft. mint a kutatási terület jogosult bányavállalkozója megbízása alapján - a Szolnoki Bányakapitányság engedélyével - az Acoustic Geofizikai Szolgáltató Kft. területi szeizmikus méréseket végez. A mérések célja kőolaj- és földgáztelepek felkutatása. A kutatás előreláthatólag 2018. december 19. és 2019. január 20. között zajlik.
Felhívták a figyelmet, hogy a mérések során geodéziai kitűzések, érzékelő műszerek lefektetése és szeizmikus vibrációs tevékenység tapasztalható. A területen előre meghatározott pontok mentén rezgésérzékelő speciális eszközöket helyeznek el. Ezek a speciális eszközök csak szeizmikus kutatásra használhatók, más számára értéktelenek, használhatatlanok. - szólt a tájékoztatás.
Nem volt azonban a közreadott tájékoztatóban hasonló alapossággal megfogalmazott megnyugtató információ arra vonatkozóan, hogy ez a munkálat mennyiben érinti, veszélyeztetheti-e a lakóházakat, lakossági ingatlanokat.
Így aztán amikor 2019. január 10-én itt nálunk az Ady Endre utcában folyt a mérés, az egyik szomszédasszony rémülten szaladt ki az utcára, hogy mozog náluk a TV-készülék. Egy barátunk pedig, aki a városnak egészen más részén lakik, azt mesélte, hogy amikor ott "rengettek", az utcáról furcsa, morajló zajt hallottak, a kandalló párkányán meg csörömpölni kezdtek a nippek. - Jeleztem ezt az egyik helyi önkormányzati képviselőnek, aki elmondta, hogy feléjük előző nap volt a mérés, ő akkor éppen kinn volt az udvaron, egy létrán állva ügyködött, és határozottan érezte a speciális autó által keltett hidraulikus dobbantásokat! De megnyugtatásként hozzátette, hogy a mai fejlett kutatási technika már károkozás nélkül alkalmas a mélyebben levő nyersanyagok felderítésére.
Biztos, ami biztos alapon azonban tájékoztatást kértem az Acoustic Geofizikai Szolgáltató Kft. szakemberétől, Romvári Zalántól is, aki a következőket mondta el:
-- A mérések természetesen semmilyen épületkárt nem okoznak. Az országban már 50 éve minden régióban, többek között Szolnok város egész területén, több millió ponton végeztünk ilyen nagy mélységű szeizmikus méréseket, belterületi környezetben is, és még soha, sehol nem okozott ez a művelet károsodást az épületek szerkezetében, de még a külső vakolatban sem. A mi mérési eszközeink egyszeri, nagyon rövid ideig tartó és változó frekvencián kibocsátott rezgésekkel dolgoznak, így tehát elenyésző a terhelés, ami egy-egy épületet érhet. És a mérés folyamatába illesztett ellenőrzést is folytatunk, ugyanis a rezgéseket keltő nagyobb felépítményű járművet mindig követi egy kisebb autó, amelyben a munkatársunk képernyőn nézi az értékeket, és ha közeledne a rezgés erőssége a jogszabályok és a vonatkozó szabvány által megengedett határhoz, akkor azt csökkentik.
Az persze előfordulhat, hogy összekoccannak a szekrényben a poharak, de semmi más nem történik. Ezt a hatást össze sem lehet hasonlítani azzal, amit például a főúton, a házak előtt rendszeresen eldübörgő nehéz teherautók, kamionok okoznak. Ott ugyanis azonos frekvencián történő erős rezgés éri rendszeresen az út menti házakat, akár statikai károkat is okozva.
Kérdésemre, hogy a régi építésű, gyengébb szerkezetű vályogházakra is igaz-e az állítás, azt válaszolta, hogy:
-- A vonatkozó jogszabályi előírások szerint maximum fél milliméter elmozdulást okozhat ez a rezegtetéses mérési technika az épületeknél. Ha egyáltalán előfordult ilyen, mi ennek csak a töredékét tapasztaltuk, valahol 0,1 milliméter alatt. Ekkora behatás még az említett, gyengébb konstrukciójú épületeknél sem okoz kárt.